4-12-2007, notatki michała

[ Pobierz całość w formacie PDF ]

Historia XX wieku – 4.12.2007

 

●         Uważano, że agresja niemiecka na ZSRS była okazją do osłabienia armii niemieckiej i „złapania oddechu” w wojnie z nazistami.

●         5.01.1942 – utworzono Polską Partię Robotniczą. PPR utworzyła najpierw Gwardię Ludową, a potem Armię Ludową.

●         W połowie lutego 1942 Sikorski postanowił utworzyć Armię Krajową, której miały podporządkować się wszystkie polskie podziemne zbrojne organizacje (m.in. Bataliony Chłopskie).

●         AK była formalnie rzecz biorąc potężną strukturą – liczyła ponad 200 (mówi się nawet o 300) tysięcy żołnierzy. Jednak w najlepszym przypadku 10% mogło dysponować bronią.

●         Grot-Rowecki był wybitnym intelektualistą. Uważał, że armię trzeba trzymać w rezerwie na okres po wojnie, gdyż przypuszczał, że może się przydarzyć sytuacja taka, jak po pierwszej wojnie światowej. Należy czekać w sposób zdyscyplinowany, stać z bronią u nogi, aż będzie mogła ona odnieść sukces.

●         Mieliśmy doskonale zorganizowany wywiad. Dzięki świetnej współpracy z kolejarzami, dawaliśmy aliantom informacje o lokalizacji ważnych oddziałów armii niemieckiej.

●         Grot-Rowecki miał jasną koncepcję użycia armii.

●         7.03.1942 – Wielka Brytania stwierdziła, że po wojnie uzna wschodnią granicę Polski na linii Curzona (czyli na linii Bugu).

●         Rozpoczęła się pierwsza faza ewakuacji żołnierzy polskich z ZSRS. Anders wiedział, że Rosjanie nie dotrzymują żadnych umów (np. nie dochodziła pomoc, paczki żywnościowe). Istotną decyzję o ewakuacji żołnierzy z ZSRS podjęli Stalin i Churchill. Churchill starał się przekupić Stalina, obiecując większą pomoc materialną, dlatego, że potrzebował większej ilości żołnierzy. Polacy byli sprawdzonymi żołnierzami.

●         Sikorski uważał, że wojsko, dla wyższych celów politycznych, musi pozostać w Rosji.

●         1942 – Rok, w którym nastąpił kryzys armii aliantów (przez Japonię i Niemiecki rajd na wschód).

●         Obawiano się, że Rosja nie wytrzyma ataków Niemiec.

●         Niemcy planowali Generalplan Ost – wysiedlenie 80-85% Polaków (3-4 mln Polaków pozostałoby na terytorium niemieckim jako tania siła robocza przeznaczona m.in. do nieskomplikowanej produkcji przemysłowej).

●         Oceniano, że Niemcy wymordowali kilka milionów polskich Żydów.

●         Pod koniec listopada 1942 Niemcy rozpoczęli Generalplan Ost. Zaczęli od Zamojszczyzny – rozpoczęła się obrona.

●         Pod koniec 1942 potęga III rzeszy przestała odnosić sukcesy. Front rosyjsko-niemiecki zaczął przesuwać się na zachód.

●         Churchill i Roosevelt nie wspomnieli polskim politykom o tym, że kwestia wschodniej granicy polskiej jest już dawno rozstrzygnięta.

●         13.04.1943 – radio niemieckie wygłosiło komunikat o odnalezieniu masowych grobów katyńskich. Stalin temu zaprzeczał, czuł się oskarżony, zorientował się, że może to wykorzystać w swojej polityce. Churchill i Roosevelt poznali prawdziwą wersję. Niemcy zapraszali do Katynia dziennikarzy z różnych państw, aby zobaczyli, jakiej zbrodni dokonali Rosjanie. Dopiero Borys Jelcyn w 14.10.1992 przekazał dokumenty, które potwierdziły, że istniał rozkaz rozstrzelania polskich oficerów w Katyniu.

●         Mołotow wręczył notę o zerwaniu stosunków dyplomatycznych z rządem Sikorskiego.

●          

[ Pobierz całość w formacie PDF ]
  • zanotowane.pl
  • doc.pisz.pl
  • pdf.pisz.pl
  • achim.pev.pl