3E1-warsztaty 7,
[ Pobierz całość w formacie PDF ]
INTEGRACJA EUROPEJSKA (3E1)
INSTYTUT EKONOMII I ZARZÄ„DZANIA WSZ/POU
Â
Â
Warsztaty 7 – rozwiązania zadań
Â
Zadania obowiÄ…zkowe:
Â
ZADANIE 7.1
Wyjaśnij, jakie są trzy główne cele polityki regionalnej Unii Europejskiej?
Â
Polityka regionalna UE (nazywana także: polityką strukturalną, polityką spójności) ma na celu zapewnienie wszechstronnego i harmonijnego rozwoju, oraz niwelowanie różnic i osiągnięcie spójności między poszczególnymi regionami i krajami Unii Europejskiej.
Cele polityki regionalnej UE dzielą się na horyzontalne - dotyczące wyodrębnionej grupy ludności, bez względu na miejsce zamieszkania i obejmujące obszar całej UE - i cele regionalne - dotyczące określonych regionów, spełniających warunki do uzyskania pomocy wspólnotowej.
Cele polityki regionalnej:
Cel 1: dotyczy obszarów zacofanych gospodarczo z wysoką stopą bezrobocia i promuje rozwój i strukturalne dostosowanie regionów opóźnionych w rozwoju.
Cel ten jest finansowanych ze wszystkich czterech funduszy strukturalnych.
Cel 2: dotyczy regionów, które mają problemy związane z gospodarczą i socjalną restrukturyzacją, zmianami przemysłowymi i strukturalnymi, a także zmniejszającym się wzrostem gospodarczym. Mogą to być obszary o schyłkowym przemyśle, wiejskie o zacofanej strukturze rolnictwa i nadmiernym zatrudnieniu, a także okręgi nadmiernie uzależnione od rybołówstwa.
Cel ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego i Europejskiego Funduszu Społecznego.
Cel 3: dotyczy rozwoju zasobów ludzkich, dostosowania i modernizacji systemów kształcenia, szkoleń zawodowych, zwiększenia zatrudnienia ze szczególnym uwzględnieniem równości szans w dostępie do rynku pracy, aktywnej polityki rynku pracy oraz wspierania grup zwiększonego ryzyka.
Cel ten jest finansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego.
Â
ZADANIE 7.2
Instrumentami polityki regionalnej UE są przede wszystkim fundusze strukturalne, które mają zapobiec powiększaniu się różnic i wspomóc biedniejsze rejony Europy. Wymień i opisz zadania każdego z funduszy.
Â
Fundusze strukturalne UE:
Â
1.     Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego – EFRR
Â
Powstał w 1975 roku jako reakcja na coraz głębsze rozbieżności w rozwoju regionów (spowodowane kryzysem gospodarczym i przystąpieniem do UE Wielkiej Brytanii i Irlandii). Jego głównym zadaniem jest niwelowanie dysproporcji w poziomie regionów i krajów należących do UE.
Â
Pomoc w ramach tego funduszu polega głównie na:
· inwestycjach (pozwalających utrzymać lub tworzyć stałe miejsca pracy), np.: poprawa otoczenia firm i podwyższenie atrakcyjności inwestycyjnej regionu, pobudzanie rozwoju badań i nowych technologii, wsparcie finansowe dla MŚP
· rozwijaniu infrastruktury (np. budowa dróg, sieci telefonicznych), która: wspomaga rozwój ekonomiczny regionu, prowadzi do tworzenia nowych miejsc pracy, przyczynia się do rozwoju transeuropejskiej sieci transportowej, osłabia skutki peryferyjnego położenia regionu, służy dywersyfikacji działalności gospodarczej
· wspieraniu lokalnych inicjatyw rozwojowych (np. organizacji wspierających przepływ nowych technologii lub ułatwiających dostęp do finansowania dla małych i średnich przedsiębiorstw)
Â
Poza działaniami finansowanymi bezpośrednio w regionach, z budżetu EFRR finansowane są inicjatywy wspólnotowe – INTERREG (współpraca transgraniczna i międzyregionalna) oraz URBAN (rewitalizacja obszarów miejskich). Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego jest największym, pod względem budżetu, z funduszy strukturalnych.
Â
1.     Europejski Fundusz Społeczny – EFS
Â
Został powołany do życia na podstawie art. 123 Traktatu ustanawiającego Europejską Wspólnotę Gospodarczą (1957). Fundusz działa od 1960 roku, a jego głównym celem jest walka z bezrobociem w krajach członkowskich. Pomoc, podobnie jak w przypadku pozostałych funduszy, koncentruje się na najbiedniejszych regionach. Środki finansowe tego funduszu są przeznaczane w szczególności na pomoc dla bezrobotnych oraz pracowników zagrożonych bezrobociem i dla ludzi młodych wkraczających na rynek pracy,  na działania rozwijające potencjał kadrowy, integrację społeczną rynku pracy, która promuje wzrost poziomu zatrudnienia, a także równość szans mężczyzn i kobiet. Fundusz powinien w szczególności wspierać działania podejmowane w ramach realizacji Europejskiej Strategii Zatrudnienia oraz ogłaszanych corocznie Wytycznych w Sprawie Zatrudnienia (art. 1 Rozporządzenia EFS z 12.07.1999).
Â
Pomoc z Europejskiego Funduszu Społecznego jest realizowana poprzez:
· organizowanie szkoleń rozwijających umiejętności zawodowe
· dostosowywanie systemów kształcenia do potrzeb na rynku pracy
· kształcenie kadr
· wspieranie pośrednictwa pracy oraz organizacji zajmujących się doradztwem i informacją zawodową
· wspieranie programów mających na celu tworzenie nowych miejsc pracy w tym zatrudnienia w małych i średnich przedsiębiorstwach
· przeciwdziałanie dyskryminacji na rynku pracy, w tym wyrównywanie szans zawodowych kobiet i mężczyzn
· wspieranie ludzi zagrożonych wykluczeniem społecznym (np. bezdomnych i uzależnionych)
Â
Ponadto - z Funduszu tego finansowana jest inicjatywa EQUAL (wyrównanie szans na rynku pracy).
Budżet Europejskiego Funduszu Społecznego wynosi na lata 2000-2006 około 60 miliardów €, co stanowi około 30% środków przeznaczonych dla Funduszy Strukturalnych przez Unię Europejską na lata 2000-2006 (jest to razem prawie 195 miliardów €).
Â
1.     Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej – EFOiGR
Â
Powstał w 1964 roku na mocy Traktatów Rzymskich. Zajmuje się wspieraniem przekształceń struktury rolnictwa oraz wspomaganiem rozwoju obszarów wiejskich. Na Europejski Fundusz Orientacji i Gwarancji Rolnej jest przeznaczana największa część budżetu Unii Europejskiej (w 1999 r. przeznaczono na ten cel 42,2% budżetu). Ponadto środki Funduszu pochodzą z opłat nakładanych na importowane spoza Unii Europejskiej produkty rolne.
Â
EFOiGR składa się z dwóch sekcji:
2.     Sekcji Gwarancji, która finansuje wspólną politykę rolną
3.     Sekcji Orientacji, która wspiera przekształcenia w rolnictwie w UE i jest funduszem strukturalnym. W ramach tej sekcji realizuje się następujące zadania:
· rozwój i modernizacja terenów wiejskich
· wspieranie inicjatyw służących zmianom struktury zawodowej na wsi (w tym kształcenia zawodowego rolników i ich przekwalifikowania do innych zawodów)
· wspomaganie działań mających na celu zwiększenie konkurencyjności produktów rolnych
· restrukturyzacja oraz dostosowanie potencjału produkcyjnego gospodarstw do wymogów rynku
· pomoc przy osiedlaniu się młodych rolników
· wspieranie rozwoju ruchu turystycznego i rzemiosła
· rozwój i eksploatacja terenów leśnych
· inwestycje w ochronę środowiska
· wyrównywanie szans gospodarstw położonych na terenach górzystych i terenach dotkniętych kataklizmami
Â
Z budżetu EFOiGR finansowana jest inicjatywa LEADER+ (rozwój obszarów wiejskich).
Â
1.     Finansowy Instrument Wspierania Rybołówstwa - FIWR.
Â
Powstał w 1993 roku w ramach reformy funduszy strukturalnych. Ten instrument polityki regionalnej Unii Europejskiej wspiera restrukturyzację rybołówstwa państw członkowskich.
Â
Za pośrednictwem FIWR finansowane są inicjatywy w następujących dziedzinach:
· finansowanie odnowienia floty rybackiej i modernizacji kutrów
· pomoc w dostosowaniu połowów do wymogów rynku
· tworzenie małych jednostek rybołówstwa przybrzeżnego i wspólnych przedsiębiorstw
· rekompensowanie czasowego zaprzestania działalności
· pomoc w zachowaniu fauny i flory przybrzeżnej
· ulepszenie wyposażenia portów
· poprawa przetwórstwa i marketingu owoców morza
Â
Zadanie dodatkowe:
Â
ZADANIE 7.3
Wymień główne bariery pozyskiwania przez polskie przedsiębiorstwa środków z funduszy unijnych. Podaj przykłady.
Â
Główne bariery (m.in.):
-           niewystarczająca wiedza o dostępnych programach pomocowych (funduszach unijnych) i źródłach informacji o nich
-           problemy z przygotowaniem wniosku będącego podstawą udzielenia dotacji (z przełożeniem pomysłów na język konkretnego projektu); jeśli firma zleci przygotowanie wniosku firmie doradczej zmuszona będzie do poniesienia kosztów
-           problemy z przygotowaniem odpowiednich dodatkowych dokumentów, załączników do wniosku
-           brak wystarczających środków własnych służących realizacji projektu (zasada współfinansowania)
Â
Więcej informacji: Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, www.parp.gov.pl
3
Â
... [ Pobierz całość w formacie PDF ]